więta Bożego Narodzenia są okresem radości, ciepła i miłości, a ten czas powinien być spędzany z najbliższymi. Często jednak zdarza się tak, że w zamieszaniu związanym z przygotowaniami zapomina się o tym co najważniejsze. Na szczęście kilka świątecznych tradycji sprawi, że atmosfera będzie pełna magii, a w jej wprowadzenie do domu może zaangażować się cała rodzina.
Dzieci podczas Świąt Bożego Narodzenia
To właśnie dla dzieci okres świąteczny jest najważniejszy. Światełka, wyjątkowy klimat, śnieg za oknem, spotkania rodzinne i prezenty to jedne z elementów, które pobudzają wyobraźnię najmłodszych i wprowadzają je w wyjątkowy nastrój. Warto pamiętać, że tak ważne wydarzenie zapada w pamięć dziecka na długie lata, a nawet na całe życie. Często w dorosłości ludzie próbują przywołać do domu klimat świąt ze swojego dzieciństwa. Dlatego też dobrze jest zadbać, aby święta naprawdę były wyjątkowe, a pomocne w tym będzie zaangażowanie całej rodziny do przygotowań.
Świąteczne tradycje angażujące domowników
Święta Bożego Narodzenia obfitują w symbolikę i tradycje, a niektóre z nich są doskonałym pretekstem do zacieśnienia więzi rodzinnych i sprowokowania interesujących rozmów. A wszystko to oczywiście w radosnej atmosferze i przy dźwiękach pięknych kolęd.
Choinka
Najbardziej oczywistą tradycją jest ubieranie choinki, pod którą znajdą się prezenty. Po jej zakup warto wybrać się całą rodziną, co będzie ciekawym doświadczeniem i wspaniałą atrakcją dla najmłodszych. Kiedy drzewko znajdzie się już w domu pozostanie tylko jedno – sprawić, aby była to najpiękniejsza choinka!
Można posłużyć się gotowymi ozdobami i zabawkami, ale jeszcze bardziej emocjonującą rozrywką będzie ich własnoręczne przygotowanie. Wystarczą do tego takie rzeczy jak kolorowy papier, modelina, drewniane elementy do malowania, kartony, styropian, sztuczny śnieg, wata czy spinacze do papieru. Wystarczy puścić wodze wyobraźni i zdać się na fantazję!
Siano na stole wielkanocnym
Popularnym zwyczajem jest układanie odrobiny siana pod obrusem, co jest nawiązaniem do żłobka, w którym urodził się Jezus. Tradycja ta ma na celu zapewnienie pomyślności domownikom w nadchodzącym roku. Jednocześnie brzmi to jak wspaniała zabawa dla dzieci. Najmłodsi z pewnością chętnie nakryją do stołu! Niewątpliwie nie zabraknie przy tym również licznych pytań dających pretekst do nawiązania ciekawych rozmów na temat świątecznych tradycji.
12 potraw wigilijnych
Ich liczba nawiązuje do 12 apostołów, choć w niektórych rejonach Polski odzwierciedla 12 miesięcy roku. Podawane dania także różnią się w poszczególnych fragmentach kraju. Niezmienna natomiast pozostaje tradycja, że na stole powinny znaleźć się dary lasu, sadu, pola i wody.
Przygotowanie dwunastu potraw wigilijnych nie jest prostym wyzwaniem, dlatego cenna będzie pomoc rodziny. Wspólne obieranie jarzyn, lepienie pierogów czy robienie ciast to doskonały moment na radosne rozmowy i żarty, które wprowadzą do domu magiczną atmosferę.
Kolacja wigilijna i dzielenie się opłatkiem
Kiedy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka, oznaczać to będzie czas na rozpoczęcie kolacji. Wypatrywanie tego wyjątkowego znaku na niebie sprawia wiele radości dzieciom. Można także opowiedzieć najmłodszym, że pierwsza gwiazda na niebie jest symbolem Gwiazdy Betlejemskiej, która doprowadziła Trzech Króli do miejsca narodzin Jezusa.
Kiedy wszystko już będzie gotowe i nadejdzie czas kolacji wigilijnej koniecznym będzie podzielenie się opłatkiem. Składanie sobie życzeń przed rozpoczęciem wieczerzy jest ważną tradycją świąteczną.
Wierzenia i wróżby świąteczne
Okres Świąt Bożego Narodzenia wiąże się z licznymi przesądami i wierzeniami, o których warto pamiętać. Pozostając jeszcze w temacie kolacji wigilijnej – należy spróbować wszystkich 12 potraw, aby zapewnić sobie szczęście i dobrobyt. Z kolei poczęstowanie się potrawą z makiem sprawi, że pieniądze nigdy już nie będą powodem narzekań.
W portfelu lub portmonetce warto nosić łuskę karpia wigilijnego. Według wierzeń ma to zapewnić duży przypływ gotówki w nadchodzącym roku. Nie bez znaczenia jest również to, kto pierwszy z gości przekroczy próg. Jeśli będzie to mężczyzna, to wszyscy domownicy mogą spodziewać się szczęścia. Ważna jest również kuchnia, ponieważ jeśli to dziewczyna piekła wyroby z makiem, to z pewnością będzie miała ona wiele szczęścia w miłości.
Kultywowanie tradycji u najmłodszych
Dobrze jest, gdy dzieci kojarzą święta z magiczną i ciepłą atmosferą rodzinną, a prezenty schodzą na dalszy plan. Dlatego warto tłumaczyć znaczenie świątecznych tradycji i zachęcić najmłodszych do czynnego udziału w przygotowaniach. Święta Bożego Narodzenia są wspaniałym okresem, który niesie ze sobą wiele radości. Jednak aby jej doświadczyć, należy odrobinę jej dopomóc.