Ostatnimi czasy w Polsce zauważyć można tendencję do dokonywania tak zwanych aktów apostazji. Związane są one nie tylko z laicyzacją młodszej części społeczeństwa, ale także mają na to wpływ wewnętrzne trudności występujące w Kościele Katolickim w Polsce. Zamiatanie problemów pod dywan, jakie miały miejsce przez ostatnie kilkadziesiąt lat np. sprawy pedofilii, w sposób znaczny doprowadziły do lawinowych wystąpień społeczeństwa ze wspólnoty.
Czym jest apostazja? Apostazja to nic innego jak wystąpienie ze wspólnoty Kościoła.
Od 19 lutego 2016 roku w Polsce obowiązuje uchwała nr 20/370/2015 Konferencji Episkopatu Polski z dnia 7 października 2015 r. dotycząca wydania Dekretu Ogólnego Konferencji Episkopatu Polski w sprawie wystąpień z Kościoła oraz powrotu do wspólnoty Kościoła. W wyżej wymienionej uchwale zawarte są informacje w jaki sposób osoba wyznająca wiarę rzymsko-katolicką może zgłosić chęć wystąpienia z kościoła.
W celu złożenia aktu apostazji niezbędne jest oświadczenie woli o wystąpieniu z kościoła. Żeby oświadczenie zostało uznane za skuteczne przez kościół muszą zostać spełnione poniższe warunki:
– oświadczenie musi zostać złożone przez osobę pełnoletnią, zdolną do czynności prawnych,
– oświadczenie musi zostać złożone w formie pisemnej wobec proboszcza parafii zgodnej z miejscem zamieszkania osoby występującej z kościoła.
Oświadczenie te musi zawierać następujące elementy:
– dane personalne,
– dane parafii oraz chrztu (jeżeli oświadczenie składane jest w parafii innej niż chrztu, dodatkowo należy dołączyć świadectwo chrztu),
– chęć i motywację do zerwania ze wspólnotą Kościoła,
– informację, że apostazja zostaje dokonywana w sposób dobrowolny, ze świadomością wszelkich konsekwencji jakie ze sobą niesie,
– zostać własnoręcznie podpisane.
Obowiązkiem proboszcza, który przyjmuje akt apostazji jest natomiast:
– weryfikacja tożsamości osoby chcącej wystąpić z kościoła,
– przeprowadzenie rozmowy mającej na celu poinformowania osoby chcącej wystąpić z kościoła o konsekwencjach podejmowanej decyzji,
– przeprowadzenie rozmowy mającej na celu przekonania osoby chcącej wystąpić z kościoła o porzuceniu swojego zamiaru,
– poinformowania osoby opuszczającej wspólnotę o konsekwencjach prawnych według prawa kanonicznego m.in: zakaz pełnienia funkcji chrzestnego, świadka na bierzmowania czy pochówku w obrządku rzymsko-katolickim.
Jeżeli oświadczenie apostazji jest złożone w sposób prawidłowy, wówczas proboszcz parafii zobowiązany jest do:
– zachowania oryginału oświadczenia o akcie apostazji,
– przesłanie kopii oświadczenia o apostazji oraz kopii świadectwa chrztu osoby występującej ze wspólnoty kościoła do kurii swojej decyzji.
Czy komuś się zdarzyło, że proboszcz sprawiał problemy z przyjęciem apostazji? Do kościoła już nie chodzę, więc czas dokonać formalności.