Inflacja dotyka każdego sektora rynku: nie inaczej jest w przypadku branży kamieniarskiej, z uwzględnieniem nagrobkowej. Rosnące ceny transportu oraz surowców wpływają na gwałtowny wzrost ceny końcowej.
Cena nagrobka: co na nią wpływa?
Ostateczna cena nagrobka to suma kilku czynników. Najważniejszymi są jednak rodzaj surowca oraz jego ilość: im większy nagrobek, tym jego cena wyższa. Niektóre płyty kamienne są znacząco droższe od pozostałych. Dodatkowo niebagatelnym czynnikiem w ustaleniu końcowej ceny jest obróbka, czyli jak skomplikowany jest dany projekt; czy oprócz kamieniarza do wykonania nagrobka potrzebne jest zatrudnienie artysty plastyka lub wykucie dodatkowych elementów.
Rozmiar nagrobka a jego cena
Najmniejsze nagrobki to nagrobki urnowe. Zazwyczaj ich wymiar nie przekracza 60 cm szerokości i 60 cm wysokości. Do ich stworzenia nie potrzeba dużej ilości surowca: częstą praktyką jest wykorzystywanie fragmentów płyt kamiennych pozostałych z przygotowania pełnowymiarowych nagrobków, co dodatkowo obniża cenę.
Wzory nagrobków pojedynczych wymagają użycia płyt o wymiarach 100 na 200 cm. To standardowe nagrobki, od których większe są jedynie nagrobki podwójne i grobowce. Te ostatnie są oczywiście najdroższe: ich szerokość może sięgać nawet 250 centymetrów, do czego wykorzystuje się trzy-cztery płyty kamienne. Dodatkowo grobowce zazwyczaj są bogato zdobione i posiadają okucia z metaloplastyki.
Wybór kamienia a cena nagrobka
Rozpiętość cenowa płyt kamiennych jest bardzo duża. Najtańsze są zazwyczaj produkty importowane z Azji, w szczególności z Chin. Brązy Królewskie to granity o jasnej, kremowej barwie są coraz częściej wybierane przez bliskich osoby zmarłej. Odrobinę droższe są lokalne granity, pochodzące ze Strzegomia i Strzelina. Znacznie droższe są granity pochodzące z Hiszpanii i Skandynawii. Ponieważ w ich zawartości znajduje się niewiele żelaza, nie mają tendencji do odbarwiania się z biegiem lat. Szwedzkie granity łatwo rozpoznać ze względu na charakterystyczną, czarną barwę. Najdroższe kamienie wykorzystywane w kamieniarstwie nagrobkowym pochodzą z Himalajów: obecnie cena nagrobka wykonanego z granitu Viscont White może osiągnąć 20 tysięcy złotych.
Jak obniżyć cenę nagrobka?
Jeśli dysponujemy ograniczonym budżetem, warto korzystać z gotowych wzorów nagrobków: zazwyczaj są one o kilka-kilkanaście procent tańsze niż te indywidualizowane. Kolejną sprawą jest korzystanie z kamieni, które dany zakład kamieniarski ma już na składzie: nie będziemy dodatkowo dopłacać za transport specjalnie dla nas przygotowanego zamówienia. Pamiętajmy, że na końcową cenę nagrobka wpływa również to, jak wiele liter ma się na nim pojawić oraz robocizna związana z montażem. W tym ostatnim przypadku, szukając oszczędności, warto sprawdzić ceny różnych zakładów kamieniarskich, jednak zazwyczaj nie odbiegają one znacząco od siebie.